Fangst, transport, lagring og udnyttelse af CO2 (CCUS) er et centralt element i Danmarks målsætning om at reducere udledningen af drivhusgasser med 70 pct. I en ny rapport går Teknologisk Institut i dybden med emnet, og præsenterer, hvilke danske virksomheder, der arbejder med CCUS.

CCUS er en nøgle til at reducere udledningen af drivhusgasser. CO2-opsamling, lagring og anvendelse (CCUS) er en vigtig løsning for at reducere udledningen af drivhusgasser både globalt og i Danmark og kan mindske udledningerne fra sektorer som affaldsforbrænding og cementproduktion, der ellers har svært ved at mindske klimabelastningen.

Både stat og virksomheder i Danmark investerer derfor massivt i at skabe en ny CCS-værdikæde, der kan fange og lagre mere end 3 millioner tons CO2 om året i 2030. Der investeres desuden i CCU og i at anvende CO2 til at producere syntetiske e-fuels gennem Power-to-X-teknologier, for derved at reducere udledningen af drivhusgasser fra industrien.

Kortlægning: 200 Virksomheder

I den nye rapport fremhæves det bl.a. at et stigende antal danske virksomheder og organisationer arbejder med CCUS.

Et led i Teknologisk Instituts arbejde med CCUS har været at skabe en kortlægning af, hvilke danske virksomheder, der arbejder med CCUS. Her påpeges et stærkt økosystem af virksomheder med relation til området.

“Teknologisk Institut har i sin kortlægning identificeret 200 virksomheder og organisationer, som arbejder med CCUS på den ene eller anden måde”, fremlægges det i rapporten.

Den nye virtuelle kortlægning af danske virksomheder, der arbejder med CCUS kommer som led i en stor tilstedeværelse på området hos Teknologisk Institut. GTS-instituttet tilbyder bl.a. testfaciliteter på området, samt strategisk rådgivning om CCUS-teknologier og forretningspotentialer.

Du kan læse mere om Teknologisk Institut og CCUS, samt opleve den nye virtuelle kortlægning her

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Om os

GTS-foreningen er brancheforening for de syv danske GTS-institutter. Vi varetager vores medlemmers interesser og arbejder for at gøre dem kendt - og anerkendt - for at løse nogle af de største udfordringer, Danmark står overfor. Via forskning og teknologi former GTS-institutterne fremtidens innovative og konkurrencedygtige erhvervsliv. Det skaber job, vækst og velfærd.


Kontakt

GTS
Godkendt Teknologisk
Service

Gregersensvej 1
DK-2630 Taastrup

Telefon: +45 45 16 26 26
info@gts-net.dk

Feed

5 pct. af forsvarsbudgettet bør gå til forskning - udover det der i forvejen er afsat. Vi kan noget i DK, og det bør vi satse endnu mere på for at styrke vores sikkerhed, siger @stinuslindgreen til forsknings- og forsvarspolitisk konference.