Fremover skal det være muligt for danskerne at kunne give adgang til deres egne sundhedsdata, uden at bekymre sig om sikkerhed og privacy. Et nyt projekt skal dykke ned i privacy-teknologi, der kan bane vejen for at realisere de store potentielle gevinster ved bedre deling af sundhedsdata.

 

Industriens fond har netop bevilget fem mio. kr. til et nyt projekt, der skal gøre det muligt for sundhedsfagligt personale og virksomheder at kombinere og analysere sundhedsdata. Det nye projekt går under navnet ’BLOCKDAP’, som er et konsortium bestående af stærke it-kræfter som Secata og Datafair, samt fonden Data for Good Foundation. Projektet er ledet af Alexandra Instituttet.
”Danmark har nogle af verdens bedste sundhedsdata, men vi er langt fra de bedste til at bruge dem aktivt til at forebygge sygdom og give bedre behandling. De fem mio. kr. fra Industriens Fond vil hjælpe med at få gang i den udvikling”, siger Troels Bierman Mortensen, direktør i DataFair og fortsætter:
”Hvis det lykkes, så kan danske sundhedsdata skabe stor værdi for den enkelte borger og samtidig blive en guldgrube for hele Danmark på linje med nordsøolien eller vindmølleindustrien”.

Skepsis og håb præger sundhedsdatauniverset

At brinde sundhedsdata i spil, er ikke nogen nem opgave. Traditionelt har samkøring af data givet risiko for fejl og datalæk. Og på trods af at mange borgere er positivt stemt over for ideen om at dele deres sundhedsdata til analyser, er det stadig et område med lovgivningsmæssige barrierer, hvor fortrolighed og datasikkerhed er ufravigelige krav. Projektet vil derfor undersøge, hvordan teknologier som blockchain og avanceret kryptologi kan leve op til kravene inden for lovens rammer.
”Der findes i dag teknologier som fx blockchain og kryptologi, der på mange måder kan gøre udveksling af fortrolige data mulig. Fortrolig deling af sundhedsdata er ikke en let opgave at løse – heller ikke med den nyeste teknologi. Men projektet er et vigtigt tiltag for at komme nærmere de visioner, man har for at kombinere og bruge sundhedsdata til at hjælpe fx kræftpatienter”, forklarer Gert Læssøe Mikkelsen, der er leder af Alexandra Instituttets Security Lab.

Midler skal udvikle blockchain i dansk erhvervsliv

’BLOCKDAP’ vil i praksis teste en it-løsning, der skal give sundhedsfagligt personale og virksomheder bedre mulighed for at analysere og anvende forskellige typer af data til forebyggelse og behandling. Det vil give læger helt nye muligheder for at skræddersy den medicinske behandling til den enkelte patient og dermed potentielt bedre effekt af behandlingen og færre bivirkninger.

Læs mere om projektet her

 

Foto: Alexandra Instituttet