I forbindelse med EARTOS generalforsamling er der valgt ny formand og næstformand. Den tidligere vicepræsident for EARTO, Antti Vasaram, VTT, er ny formand. Ny næstformand er Iñaki San Sebastian fra Tecnalia.

Antti Vasaram er adm. direktør for VTT, der er den største multiteknologiske RTO (Reaserch and Technology Organisation) i Finland. Antti Vasara har tæt på 20 års ledelseserfaring fra internationale virksomheder samt bestyrelseserfaring fra flere offentlige og private virksomheder i Finland, Canada og Storbritannien. Nu kan han også kalde sig formand for EARTO, der er paraplyorganisation for de europæiske RTOs (GTS-institutter).

“Europas succes har altid bygget på forskning, som er blevet anvendt til gavn for samfundet og økonomien. Vi lever i en tid, hvor der er mange muligheder for dem, der er villige til at tage initiativ. De europæiske RTO’s spiller en vigtig rolle for at sikre et innovativt Europa i fremtiden. Jeg er meget beæret over at arbejde sammen med RTO-kollegaer fra Europa gennem EARTO “, siger Antti Vasara.

Iñaki San Sebastián er ny næstformand i EARTO, og han har siden marts 2016 været adm. direktør i Tecnalia, der er en spansk RTO.

Læs hele pressemeddelelsen fra EARTO her

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Om os

GTS-foreningen er brancheforening for de syv danske GTS-institutter. Vi varetager vores medlemmers interesser og arbejder for at gøre dem kendt - og anerkendt - for at løse nogle af de største udfordringer, Danmark står overfor. Via forskning og teknologi former GTS-institutterne fremtidens innovative og konkurrencedygtige erhvervsliv. Det skaber job, vækst og velfærd.


Kontakt

GTS
Godkendt Teknologisk
Service

Gregersensvej 1
DK-2630 Taastrup

Telefon: +45 45 16 26 26
info@gts-net.dk

Feed

5 pct. af forsvarsbudgettet bør gå til forskning - udover det der i forvejen er afsat. Vi kan noget i DK, og det bør vi satse endnu mere på for at styrke vores sikkerhed, siger @stinuslindgreen til forsknings- og forsvarspolitisk konference.