Da det svenske forsvar krævede dokumentation for, at HMK Bilcons brændstoflastbil kunne fungere pålideligt under ekstreme arktiske forhold ned til –32 °C, blev løsningen fundet i FORCE Technologys avancerede klimakammer.

Leverandører til forsvarsindustrien bliver i stigende grad mødt med krav om at dokumentere, at deres udstyr kan fungere under ekstreme forhold. Det, der tidligere blev taget for givet, skal nu bevises – især når det gælder kuldevalidering. Indkøbsprocesserne i NATO-landene bliver strammere, og uden dokumenteret pålidelighed i arktiske forhold kan godkendelsen udeblive – og kontrakter gå tabt. For mange betyder det, at design, test og samarbejde med leverandører må gentænkes fra bunden.

For brændstoflastbiler og transportcontainere til det svenske forsvar er funktionalitet ved ekstreme temperaturer blevet et kontraktkrav. Det betyder, at evnen til at dokumentere drift i kulde nu er en afgørende faktor for markedsadgang for leverandører af forsvarskøretøjer.

Fra antagelse til dokumentation

HMK Bilcon er en dansk producent af specialiserede brændstoflastbiler, containere og mobile enheder. Da virksomheden indgik i et langsigtet samarbejde med det svenske forsvar, var kravene klare: ingen levering uden dokumenteret funktionalitet ved –32 °C.

Det svenske forsvar havde planlagt en praktisk test på deres egen facilitet som grundlag for endelig go/no-go-beslutning. For at være forberedt bragte HMK Bilcon en fuldt samlet brændstoflastbil – med komponenter fra flere underleverandører – til FORCE Technologys klimakammer i Lindø.

Bare fordi det virker på papiret, betyder det ikke, at det virker i kulden

Den første test afslørede fejl, som ikke havde været synlige på papiret:

“Nogle af komponenterne blev angivet til at kunne klare temperaturen, men var ikke blevet testet i praksis. Et par leverandører blev overraskede, da vi ikke bestod første runde. Testen gjorde det tydeligt, hvad der skulle ændres, og vi handlede hurtigt for at omstrukturere og justere opsætningen, så vi kunne bestå den praktiske fuldskalatest af hele lastbilen,” siger HMK Bilcons direktør Peter Jensby.

Processen førte til et målrettet redesign, der sikrede, at køretøjet opfyldte alle krav inden den endelige godkendelse.

“Test af udstyr i ekstrem kulde giver ofte uventede resultater. Vi arbejdede tæt sammen med HMK Bilcon for at minimere antallet af overraskelser og kunne næsten straks genteste, da justeringerne var gennemført,” siger Rasmus Gehrt Cardél, testingeniør for materialer og komponenter hos FORCE Technology.

Fra engangstest til ny produktstandard

Kuldetesten gav ikke kun grønt lys for en enkelt levering – den blev udgangspunktet for alle fremtidige brændstoflastbiler fra HMK Bilcon. Selv når kuldeperformance ikke er et eksplicit krav i kontrakten, betragter virksomheden det nu som standard.

“Vi skiftede nogle komponenter og leverandører og reviderede både dokumentation og testprocedurer efter klimakammertesten. Processen hjalp os med at sætte en ny kvalitetsstandard for vores køretøjer. Samarbejdet hjalp os ikke bare med at bestå en test – det gjorde os i stand til at udvikle bedre produkter. Vi kommer igen. Vi vil have alle produkter testet i praksis, før de når kunden. FORCE Technology får mine koldeste anbefalinger,” afslutter Peter Jensby.

Læs hele historien her

Foto: FORCE Technology

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Om os

GTS-foreningen er brancheforening for de syv danske GTS-institutter. Vi varetager vores medlemmers interesser og arbejder for at gøre dem kendt - og anerkendt - for at løse nogle af de største udfordringer, Danmark står overfor. Via forskning og teknologi former GTS-institutterne fremtidens innovative og konkurrencedygtige erhvervsliv. Det skaber job, vækst og velfærd.


Kontakt

GTS
Godkendt Teknologisk
Service

Gregersensvej 1
DK-2630 Taastrup

Telefon: +45 45 16 26 26
info@gts-net.dk

Feed

5 pct. af forsvarsbudgettet bør gå til forskning - udover det der i forvejen er afsat. Vi kan noget i DK, og det bør vi satse endnu mere på for at styrke vores sikkerhed, siger @stinuslindgreen til forsknings- og forsvarspolitisk konference.