Kom til paneldebat fredag d. 16. juni på Folkemødet på Bornholm, og bliv klogere på innovationen i Danmark i dag, og hvordan nye strategier kan skabe innovationsløft i dansk erhvervsliv.

Danmarks vækst og velfærd står og falder med virksomheders evne til at udvikle sig og forblive konkurrencedygtige. Desværre viser undersøgelser, at færre og færre virksomheder er innovative. Hvad skyldes det? Har vi i dag de instrumenter og den viden, der gør det muligt for virksomheder hurtigt at udvikle sig? Er der gået ”velfærd” i erhvervsfremme, så tilbud til virksomheder smøres for bredt ud? Skal vi begynde at satse på dem, der kan og vil? Hvordan skaber vi en bedre sammenhæng i tilbud med et styrket samarbejde på tværs af aktører? Og er der brug for en national innovationsstrategi?

Paneldeltagere

Paneldebatten styres af moderator, Ragnar Heldt Nielsen, direktør i GTS-foreningen. Ved debatten kan du opleve følgende centrale aktører på erhvervs- og innovationsområdet:

  • Lars-Christian Brask, erhvervsordfører, Liberal Alliance
  • Dorte Zacho, 360 grader
  • Emil Drevsfeldt, Dansk Metal
  • Ole Sinkjær, vicedirektør i Innovationsfonden
  • Nanna Højlund, næstformand i Fagbevægelsens Hovedorganisation og medlem af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse
  • Juan Farré, adm. dir., Teknologisk Institut

Paneldebatten finder sted ved G12, Dansk Metal teltet, d. 16. juni, kl. 10:00 – 11:00

Læs mere her

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Om os

GTS-foreningen er brancheforening for de syv danske GTS-institutter. Vi varetager vores medlemmers interesser og arbejder for at gøre dem kendt - og anerkendt - for at løse nogle af de største udfordringer, Danmark står overfor. Via forskning og teknologi former GTS-institutterne fremtidens innovative og konkurrencedygtige erhvervsliv. Det skaber job, vækst og velfærd.


Kontakt

GTS
Godkendt Teknologisk
Service

Gregersensvej 1
DK-2630 Taastrup

Telefon: +45 45 16 26 26
info@gts-net.dk

Feed

5 pct. af forsvarsbudgettet bør gå til forskning - udover det der i forvejen er afsat. Vi kan noget i DK, og det bør vi satse endnu mere på for at styrke vores sikkerhed, siger @stinuslindgreen til forsknings- og forsvarspolitisk konference.