Kontinuerlig vækst og en fordobling af omsætning eller bruttoresultat de seneste fire regnskabsår. Det er, hvad der kræves for at blive kåret som en Gazelle-virksomhed. De krav lever DBI Certification A/S snildt op til og har derfor nu for andet år i træk opnået den fornemme titel af ’Børsen Gazelle’.

Siden DBI oprettede datterselskabet DBI Certification A/S i 2013 og flyttede alle certificeringsaktiviteter over i et selvstændigt selskab, er det kun gået én vej – fremad. I 2020 kan DBI Certification og firmaets syv faste medarbejdere således endnu engang fremvise en omsætningsfremgang, der berettiger til titlen ’Børsen Gazelle 2020’.

”Dokumentation og certifikater er i fremdrift, og der kommer hele tiden ændringer af standarder, som gør, at produkter skal re-certificeres. Samtidig skal mange byggevarer CE-mærkes for at kunne markedsføres på det europæiske marked,” fortæller direktør for DBI Certification, Anders Frost-Jensen.

En del af forklaringen på DBI Certifications succes er dog også, at der inden for de seneste år er kommet nye ydelser til. Bl.a. er certificering af brandrådgivere et nyt område.

”Derudover fylder også nogle af de oprindelige ydelser en del i ordrebogen – det gælder f.eks. produktcertificering af branddøre, elektronisk brandsikringsudstyr, gasforbrugende apparater, vejskilte, isolering, træbeklædninger og gulvbelægninger. Vi opererer både på byggevaremarkedet og det maritime marked,” siger Anders Frost-Jensen og nævner også certificering af el-installatører og audits hos virksomheder som eksempler på DBI Certifications serviceområder.

Læs mere på DBI’s hjemmeside

Foto: DBI

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Om os

GTS-foreningen er brancheforening for de syv danske GTS-institutter. Vi varetager vores medlemmers interesser og arbejder for at gøre dem kendt - og anerkendt - for at løse nogle af de største udfordringer, Danmark står overfor. Via forskning og teknologi former GTS-institutterne fremtidens innovative og konkurrencedygtige erhvervsliv. Det skaber job, vækst og velfærd.


Kontakt

GTS
Godkendt Teknologisk
Service

Gregersensvej 1
DK-2630 Taastrup

Telefon: +45 45 16 26 26
info@gts-net.dk

Feed

5 pct. af forsvarsbudgettet bør gå til forskning - udover det der i forvejen er afsat. Vi kan noget i DK, og det bør vi satse endnu mere på for at styrke vores sikkerhed, siger @stinuslindgreen til forsknings- og forsvarspolitisk konference.