I sin årsrapport for 2022 har Danmarks Forsknings- og Innovationspolitiske Råd (DFiR) formuleret fem pejlemærker for dansk forsknings- og innovationspolitik, da rådet ser et behov for at justere balancerne i det danske forsknings- og innovationssystem.

Udover at være en redegørelse for, hvad Danmarks Forsknings- og Innovationspolitiske Råd har beskæftiget sig med i det forgangne år, indeholder årsrapporten rådets vurdering af den generelle udvikling, kvalitet i international sammenhæng og samfundsmæssig relevans i dansk forskning, teknologiudvikling og innovation.

Fem pejlemærker for dansk forsknings- og innovationspolitik

I årsrapporten fremhæves fem centrale pejlemærker indenfor forskning og innovation.

  • Innovative virksomheder skaber økonomisk udvikling og robusthed i krisetider, derfor bør vi skabe flere og mere innovative virksomheder. Antallet af innovative SMV´er er på nuværende tidspunkt stagneret.
  • Dansk forskning og innovation bør ske med et internationalt udsyn. Vi bliver i Danmark dårligere til international videnudveksling, og derfor skal vi internationalisere ved hjælp af vidensdeling, mobilitet og samarbejde.
  • Forskning på universiteterne er fundamentet for udvikling. Derfor skal for snævre strukturelle og ledelsesmæssige rammer nedbrydes, så der gives plads til den nysgerrighedsdrevne forskning.
  • Der er et øget vidensniveau i alle samfundssektorer. Det er dog i denne sammenhæng et væsentligt pejlemærke, at vi opretholder et bredt dansk videnberedsskab.
  • Der skal sikres stabile rammer for samarbejdet imellem aktører i dansk forskning og innovation. Den økonomiske og politiske ustabilitet harmonerer ikke med at udvikle positive vidensmiljøer, hvorfor det bør være et pejlemærke at sikre stabilitet.

I Rapporten fremgår det også, at 25.000-35.000 danske virksomheder ikke indgår i det danske innovationsfremmesystem, herunder i samarbejder med GTS-institutterne, selvom disse virksomheder har både kapacitet og potentiale til at indgå i F&U samarbejder. Muligheden for flere F&U samarbejder fremhæves af DFiR som en mulig produktivitetsgevinst for de danske virksomheder i fremtiden.

Læs hele årsrapporten her

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Om os

GTS-foreningen er brancheforening for de syv danske GTS-institutter. Vi varetager vores medlemmers interesser og arbejder for at gøre dem kendt - og anerkendt - for at løse nogle af de største udfordringer, Danmark står overfor. Via forskning og teknologi former GTS-institutterne fremtidens innovative og konkurrencedygtige erhvervsliv. Det skaber job, vækst og velfærd.


Kontakt

GTS
Godkendt Teknologisk
Service

Gregersensvej 1
DK-2630 Taastrup

Telefon: +45 45 16 26 26
info@gts-net.dk

Feed

5 pct. af forsvarsbudgettet bør gå til forskning - udover det der i forvejen er afsat. Vi kan noget i DK, og det bør vi satse endnu mere på for at styrke vores sikkerhed, siger @stinuslindgreen til forsknings- og forsvarspolitisk konference.