Kom til reception og en spændende dialog om, hvordan vi skaber rammerne for fremtidens robuste – og konkurrencedygtige – samfund. Benyt også muligheden for at hilse på GTS-foreningens nye direktør, Mette Fjord Sørensen.
Hvordan gør vi det danske samfund og erhvervsliv klar til at tackle både nuværende og kommende kriser? Det inviterer vi til netværksbaseret dialog om, når vi holder en morgenreception med kaffe og brød.
Tommy Bysted, næstformand i GTS-foreningen og adm. dir. for FORCE Technology, byder velkommen. Herefter vil der være to korte oplæg
- Hvilket trusselbillede står Danmark overfor, og hvad det kræver at få os godt igennem kriserne?
- Hør om det nye GTS-initiativ ”Resilienscenter Danmark”, som er et samarbejde mellem de syv GTS-institutter med støtte fra Uddannelses- og Forskningsministeriet v. Jesper Florin, DBI.
Vi håber, du har lyst til at kigge forbi ”Resiliensen” A11 og netværke med de øvrige deltagere om, hvordan vi gør Danmark klar til fremtiden.
Tid: Fredag d. 13. juni kl. 9.30-10.00.
Sted: DBI og FORCE Technologys telt, Resiliensen A11
Arrangør: GTS-foreningen i samarbejde med DBI og FORCE Technology
Receptionen er åben for alle med interesse for emnet.
Efter receptionen følger vi op med en debat om, hvad den nye forsknings- og innovationsstrategi skal have fokus på.
Seneste aktuelt
13. januar 2026
Fygesne kan give bygningsskader
12. januar 2026
Struktureret ledelseskonsulent med flair for kommunikation
18. december 2025
Hvilke nye regulatoriske sandkasser er der brug for?
17. december 2025